Home  

 

Motoja e Koalicionit Bashkė! PAKTI

 

Projekti i Shqiperisė i Rilindasėve Kombėtar pėr DSHM-nė ėshtė pikėnisja kryesore nė ēdo organizim tė strukturave tona. Mėnyra e realizimit tė kėtij projekti do tė varet krejtėsisht nga pėrgatitjet tona nė terren dhe ngritja e vetėdijes shqiptare pėr Lėvizjen e Diasporės pėr Shqiptarėt e Maqedonisė, nė dekadėn e dytė tė shekullit 21.

 

Ēėshtja shqiptare nuk pėrfundon kurrė deri nė realizimin e aspiratave tė drejta tė popullit shqiptar pėr Bashkim me njė Kuvend, me njė Qeveri dhe me njė Presidencė nė trojet etnike Shqiptare.

 
 
Nė realizimin e aspiratave tona, DSHM-ja pėr ēdo anėtar tė saj, ka venduar 10 udhėzime qė duhen tė jenė moto pėr secilin qė kyēet nė aktivitet tona.
01.  Bėso nė Zot.
02.  Bėso nė Atdhe, qė e ke si Fe e ke Atdhe e ke Vatan dhe refuzo sistemin unitar tė shtetit tė Shkupit nė Maqedoni.

03.  Mos riprodho asnjė idhull sipas pėrfytyrimit tėnd pėr ndonjė gjė nė tokė, nė qiell dhe gjithkundi. Mos u pėrkul para atyre qė pretedojnė tė jenė mini zotra tė politikės shqiptare unitariste nė Maqedoni.

04.  Mos e pėrdor Zotin dhe Atdheun pėr qellime tė kėqija, mos manipulo nė emėr tė tyre pėr interesa personale. Ngase hidhėrimi i Zotit dhe ardhmėria e fėmijėve shqiptar ėshtė nė pyetje.

05.  Respekto prndėrit, farefisin dhe miqtė tė jesh i respektuar nė mjedisin se ku jeton dhe vepron.

06.  Mos u armiqėso me vėllaun tėnd dhe mos zgjatė dorėn e krimit mbi gjakun shqiptar. Por bėhu i durueshem pėr hirė tė Zotit pėr ta ndėrtuar Lėvizjen pėr Koalicionin Bashkė! PAKTI.

07.  Mos bėj tradhti bashkėshortore dhe ruaje nderin e familjes sate sikurse i ruan sytė e ballit.

08.  Mos vidh, mos prekė pronėn shoqėrore, por ruaje sikurse e ruan pronėn tėnde private.

09.  Mos bėj dėshmi tė rrejshme, mos pėrhap dezinformata pėr vėllezėrit shqiptar.
10. Mos lakmo shtėpine e vėllaut tėnd shqiptar, mos e shqetėso kurrė ose mos prekė asgjė nė pronėn e tij  pa leje.
Aktuale nga DSHM-ja

Ku janė shqiptarėt?
Kėto janė tokat ku jetojnė shqiptarėt. Nė vitin 2015 duhet tė jemi mė afėr bisedimeve rreth bashkimit. Kurse nė vitin 2020 do tė jemi nė kufijtė e Evropės sė bashkuar.

 

Urdhėro! Bėjeni hapin e parė nė DSHM-nė dhe bėjeni njė hap pėrpara drejt sovranitetit te plotė tė shqiptarėve nė Maqedoni!

 
 

copyright by www.fksh.eu  / designed Shqip by tim shkupi 2002 - Contact: Webmaster